16.velj

UVODNA RADIONICA U EDUKACIJU IZ BIBLIODRAME

15. Travanj 2023.

Prijave se primaju do 28. 3. 2023.

‘OSNOVE BIBLIODRAME’ održat će se 15. 4. 2023.
Prijave se primaju do 28. 3. 2023. Broj prijava je ograničen.

 


 

OSNOVE bibliodrame – UVODNA RADIONICA U EDUKACIJU IZ BIBLIODRAME – 15.04.2023.

Voditeljica radionice: s. Zdravka Leutar, Klanjateljica Krvi Kristove

“Osnove bibliodrame” osmišljene su kao jednodnevna iskustveno-edukativna radionica u kojoj će sudionici imati priliku istražiti pitanja o vlastitom rastu i razvoju kao osobe, odnosima i situacijama u kojima žive kroz metode bibliodrame, psihodrame, sociodrame i sociometrije te dobiti odgovor na pitanje da li će učenje bibliodrame kroz edukaciju ili kroz uključivanje u bibliodramsku grupu doprinijeti vašem profesionalnom i privatnom životu.

“Osnove bibliodrame” namijenjene su redovnicima i redovnicama različitih profila i drugim stručnjacima te svima koji žele povećati svoje osobne kompetencije i profesionalnu učinkovitost na područjima koji uključuju neposredan grupni i individualni rad s ljudima.

 

Novo iskustvo rada na sebi

Osobe koje žele novo iskustvo rada na sebi na kreativan i spontan način, osobama koje su zainteresirane za osobni rast i razvoj, unošenje promjena u vlastiti život, bilo iz osobnih ili profesionalnih razloga, ova radionica će to omogućiti kroz ugodan ali istovremno i sistematičan i siguran način.

Jakob Levy Moreno (1889.-1974.) otac psihodrame, sociometrije i grupne psihoterapije. Daje filozofsku sliku čovjeka te pojam bolesti i zdravlja. Čovjeka vidi kao produkt tri domene, u kojima on ostvaruje svoje postojanje (socijalna domena – neposredno okruženje, kulturna domena – društvo i kultura te kozmička domena – unirverz(um)alan). Cilj postizanje radosti u sve tri domene, povezivanjem sa “božanskom iskrom” u sebi, kao izvorom kreativnosti i potencijalom za samo-iscjeljenje, zatim samoostvarenjem kroz spontano i fleksibilno djelovanje konstruktivnu promjenu.

Sociodrama je vrsta psihodramske igre centrirane na temu, u kojoj tema mogu biti odnosi unutar neke grupe, odnosi među različitim grupama ili odnosi u društvu. Cilj je osvijestiti društvene aspekte problema s kojima se susreće pojedinac i tematizirati mehanizme društvenog pritiska, te raditi na promišljanju načina kako se uspješnije nositi s njima.

Psihodrama pruža okvir koji može efikasno potaknuti da se prvo proživi, doživi  neka situacija (tema, problem, konflikt, itd.), da bi se emocionalno i kognitivno razumjela te da bi se na osnovu toga osoba ohrabrila za konstruktivnu promjenu.

Sociometrija je tehnika mjerenja koja se koristi u socijalnoj psihologiji i drugim znanostima na temelju procjene socijalnih izbora i interpersonalne atraktivnosti. Unutar psihodrame i sociodrame, sociometrija je akcijska tehnika i uključuje direktan rad s grupom i pojedincom.

Bibliodrama je “dramsko” prisvajanje i implementacija biblijskih tekstova. Moguće su vrlo različite metode i naglasci..Ono što je zajedničko svim smjerovima je holistički i doživljajno orijentirani rad u grupama uz uključivanje tijela i korištenje kreativnih elemenata, od geste preko glasa i zvuka do boje i forme.

Poistovjećivanje sudionika scenske igre sa situacijama koje su opisane u Bibliji omogućuje im razumijevanje osnovnih ljudskih iskustava sadržanih u biblijskim tekstovima te tako dublje razumijevanje i oblikovanje vlastitog života. Tako dolazi do međusobnog tumačenja životne situacije sudionika i biblijskog teksta. Bibliodrama je procesno orijentirana i ovisi o mogućnostima tekstova, sudionika – i kao pojedinaca i kao grupe – i voditelja. Više o bibliodrami možete pročitati ovdje.

 

Datum: 15. 04. 2023.

Mjesto: Zaklada „Marija De Mattias“ (MDM), Samostan Klanjateljica Krvi Kristove, Miramarska 100.

Vrijeme održavanja radionice: Subota od 10:00 do 17:00 (predviđene su pauza za ručak).

Broj mjesta je ograničen, prijave se primaju do 28.03.2023.

Kako biste potvrdili svoje mjesto na radionici, molimo vas da se prijavite ovdje (po metodi „brži prst“). Moguće je max 20 sudionika.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe8GV8rhd9GfDMfFaYB13eu611rSmPD_1nJr39JGSZ6hOxA3g/viewform?usp=sf_link

Informacije i upiti na: zleutar@gmail.com

Cijena radionice iznosi 30 € po sudioniku

NAPOMENA:

Dvogodišnja edukacija za učitelja bibliodrame započet će 2023. čim se popuni edukacijska grupa, nakon održane radionice. Više o edukaciji možete se informirati ovdje.

Osnovne informacije o voditeljici radionice

Prof. dr. sc. Zdravka Leutar, sveučilišna redovita profesorica u trajnom zvanju, redovnica, socijalna radnica, licencirana učiteljica bibliodrame, licencirani psihodramski praktičar i licencirana supervizorica u psihosocijalnom radu. Predsjednica Uprave Zaklade MDM, poglavarica za hrvatsko govorno područje u internacionalnoj zajednici Klanjateljica Krvi Kristove.

 


 

Prva skupina edukacije o bibliodrami 2011. – 2013.

 


 

0

dana

0

sati

0

min.

0

sek.